SMC Leadership

Pathfinder Recipients

The Pathfinder Award was created to honor those members of the SMC who have provided dedicated service, leadership and participation within the state council for 30 years or more. Since 1985, this award has been presented on decade anniversary years to selected members approved by the executive committee of the council.


2005
Don Alexander

2005
Alex Ayala

1985
Bill Barton

1985
E.B. Beasley

1985
C.H. Cheshire

1985
Pete Collinsworth

2015
Joyce Coologhan

1995
Jack Corb

1985
Belton Duckett

1985
Harold Dudley

2015
George Gaston

2015
Ronnie Gillaspie

2015
David Hedgpeth

2005
Glen Honeycutt

2005
Joe Jenkins

1985
Johnny Johnson

1985
Henry B. Lewis

2015
B.L. Manry

2015
Ray Martin

1985
Charles Norton

2005
Gilbert Ray

2005
Jerry Riley

1985
Tommy Smith

2005
Gary D. Thomas

2005
Chuck Wheeler

 

SMC ChairmEn

*Indicates Two Consecutive Terms Served


1953–54
Harold Dudley
Southern Plaza Express

1954–55
Leon Wilson
Sunset Motor Lines

1955–56
E.G. Niblo
Merchants Fast Motor Lines

1956–57
Henry B. Lewis
Central Freight Lines

1957–58
Robert Jones
TxDPS

1958–59
Charles Norton
Merchants Fast Motor Lines

1959–60
Belton Duckett
Tyler Pipe Industries

1960–61
Johnny Johnson
Red Ball Express

1961–62
A.C. Blevins
(Flatbed Carrier)

1962–63
Perry Dawson
Brown Express

1963–64
Kenneth Cole
Strickland Transportation

1964–65
John Barr
Southern Plaza Express

1965–66
D.P. Henley
Carolina Casualty

1966–67
Jack Lowry
Consolidated Freightways

1967–68
Joe Perry
TxDPS

1968–69
Tommy Smith
Pacific Motor Transport

1969–70
Allen Hume
Roadway Express

1970–71
Bobby Krause
Hunsaker Truck Lease

1971–72
Mark Harris
Central Freight Lines

1972–73
Pete Collinsworth
Beasley Tire Service

1973–74
Murray Chapman
Chemical Express

1974–75
Willard Hale
TxDPS

1975–76
Chuck Wheeler
USDOT

1976–77
Joe Jenkins
J. Weingarten

1977–78
Ralph Henderson
Ryder Truck Rental

1978–79
Leroy Mallory
Tyler Pipe Industries

1979–80
Jim Cox
Texas Oklahoma Express

1980–81
Carl Bohls
Zero Motor Freight

1981–82
Gilbert Ray
Gilbert Ray and Associates

1982–83
Will Cox
Ryder Truck Rental

1983–85
Gary D. Thomas*
Central Freight Lines

1985–86
Jack Corb
Industrial Safety Association

1986–87
Glen Honeycutt
Aggregate Haulers

1987–88
Kirby Pugh
Merchants Fast Motor Lines

1988–89
Dub Long
Texas Safety Consultants

1989–90
James Turner
Associated Milk Producers

1990–91
Ted Chappell
Western Commercial

1991–92
Roger Leathers
TxDPS

1992–93
Rob Lehnherr
Mission Petroleum

1993–94
George Gaston
Grocers Supply

1994–95
Jerry Riley
Specialized Motor Transport

1995–96
B.L. Manry
Palletized Trucking

1996–97
David Hedgpeth
Frozen Food Express

1997–98
Ronnie Gillaspie
Ray Bellew and Sons

1998–99
Alex Ayala
H.E.B. Grocers

1999–2000
Joyce Coologhan
Riverstone Enterprises

2000–01
Don Alexander
Plains Marketing

2001–02
Richard Miyauchi
Walmart

2002–03
Mike McConnell
Transport Industries

2003–04
Ray Martin
Fruehauf Trailers

2004–05
Elaine Briles
Dart Transit

2005–06
Dwight Jennings
Empire Truck Lines

2006–07
Darrell Woody
Redifuel

2007–08
Mike Meredith
Texas Disposal Systems

2008–09
Scott Sullins
Great West Casualty Co.

2009–10
David Powell
Texas Disposal Systems

2010–12
Mike Honeycutt*
Transafe Inc.

2012–13
Lonnie Bennett
Conway Freight, Inc.

2013–14
Judy D’Agostino
FedEx

2014–15
 Larry Miller
 Great West Casualty Co.

2015–16
Tom Hartman
Commercial Fleet Data Systems

2016–17
Mike Vix
 Sun Coast Resources

2017–18
 Barry Detlefsen
 Coastal Transport

2018–19
Bubba Fiveash
Great West Casualty Co.

2019–21
Ed Brady*
ENR Consulting LLC

2021–22
Gene Davis
Alamo Transit Company